Electrical Engineering and Mechatronics Conference 2021 - 27 – 29 October 2021

CALL FOR PAPERS

OKTÓBER 27.-I PROGRAM:

Kerekasztal megbeszélés az ipar-orientált Mechatronika oktatás aktuális kérdéseiről

OKTÓBER 28. ÉS OKTÓBER 29-I PROGRAMOK:

ELECTRICAL ENGINEERING AND MECHATRONICS CONFERENCE EEMC’21 PROGRAM

Thursday, 28th of October 2021

Location: Faculty of Engineering, 4028 Debrecen, Ótemető u. 2-4.

Lecture hall U 001.

Conference Chairman: Dr. Péter SZEMES

PROGRAM:

Chairman: Dr. Péter SZEMES (University of Debrecen, Hungary)

10:00 - 10:40: Prof. Dr. Primož PODRŽAJ (University of Ljubljana, Slovenia): An Erasmus+ project: Interactive Course for Control Theory (ICCT)

10:40-11:00 Discussion

11:00 – 11:40 Prof. Dr. Trygve Thomessen (Norwegian University of Science and Technology, Norway): Robotics; The lifelong playground at the intersection between research and industry.

11:40-12:00 Discussion

WEBEX LINK:

Friday, 29rd of October 2021

Location: Faculty of Engineering, 4028 Debrecen, Ótemető u. 2-4.

Lecture hall U 001.

Conference Chairman: Dr. Péter SZEMES

PROGRAM:

Chairman: Dr. Péter SZEMES (University of Debrecen, Hungary)

10:00 - 10:40: Prof. Dr. Pavol Bauer (Delft University of Technology, Netherlands): DC systems and storage: two key technologies for energy transition.

10:40-11:00 Discussion

WEBEX LINK:

The event is supported by the Electrotechnical Scientific Committee of the Hungarian Academy of Sciences together with the local DAB committee.

The conference is implemented within the framework of the EFOP-3.4.3-16-2016-00021 project “Development of the University of Debrecen in order to jointly improve the quality and accessibility of higher education”.

Frissítés dátuma: 2021.10.25.