RIiM

Recent Innovations in Mechatronics

The Department of Mechatronics, Faculty of Engineering, University of Debrecen launched a new journal in 2014, titled: “Recent Innovations in Mechatronics (RIiM)”.

The Recent Innovations in Mechatronics (RIiM) is an independent, peer-reviewed, periodic online journal, covering the topics of mechatronics and the related sciences. The aim of the journal is to publish – in two languages Hungarian and English - the latest studies and researches results of professors, departments, scientific workshop and industrial partners working in the field of mechatronics.

The Recent Innovations in Mechatronics (RIiM) periodic online journal consists of the following columns:

• Lorem ipsum dolor sit amet.
  • Mechatronics, Robotics, Factory Automation, Vehicle Scientific Column, Editor: Géza Husi PhD.
  • Renewal Energy in the Field of Mechatronics, Building Mechatronics, Biomechatronics, Healthcare Technologies in Mechatronics, Editor: Péter T. Szemes PhD.
  • Control Systems and Theory, Indusltrial Automation, Measure and Instrumental Techniques, Editor: János Tóth PhD.
  • Electronics, Electrotechnics, Image Process, Editor: Syeda Adila Afghan.

DOI 10.17667

ISSN 2064-9622