Szakdolgozat felépítése

Szakdolgozat mintafájl
  • Külső címlap: a „Szakdolgozat” megnevezést, a szerző nevét és a beadás évszámát tartalmazza
  • Belső címlap: szerepeljen rajta az egyetem, a kar és a szak neve, a szerző neve, a szakdolgozat címe, a beadás éve, témavezető (belső konzulens) és konzulens neve
  • Szakdolgozat feladat kiírás (eredeti, tanszékvezető által aláírt)
  • Szakdolgozat minősítő lapja (csak az egyik példányban, ez a példány a tanszéken marad)
  • Plágium nyilatkozat és egy évnél nem régebbi jó minőségű arckép
  • Tartalomjegyzék
  • Tartalmi összefoglaló (magyarul és egy idegen nyelven)
  • Bevezetés: a feladat értelmezése, a tervezés célja, a feladat indokoltsága, a dolgozat felépítésének rövid összefoglalása
  • Fő rész:
    • Előzmények: a dolgozat témájának irodalmi és elméleti összefoglalása
    • Főfejezet: a feladat kidolgozása
    • Összefoglalás: az eredményének értékelése, a továbbfejlesztési lehetőségek ismertetése
  • Köszönetnyilvánítások: a feladat kidolgozásban nyújtott segítségért
  • Irodalom jegyzék: útmutató (Hivatkozas) ISO 690:2010 alapján, mechatronikai mérnökök hagyományosan az IEEE szervezet hivatkozásformáját használják, ami megfelel az ISO 690:2010 szabványnak: hivatkozás kezelés word-ben (A legegyszerűbb hivatkozás kezelés), MS útmutatója
  • Függelék (opcionális)

A Szakdolgozat terjedelme (a címlaptól a függelékekig) kb. 50 oldal másfeles távolsággal, egy sorban kb. 55-60 leütés. A minimális terjedelem 40 oldal, a maximális 90 oldal.

A Szakdolgozatban gondosan ügyelni kell a nyelvhelyességre és a választékos stílusra. A matematikai, fizikai változókat a szövegben és az ábrákon dőlt betűkkel kell jelölni. A fizikai vektormennyiségek jele félkövér dőlt betű, a tenzormennyiségek jele álló félkövér betű.

Külön lapokon egy példányban beadandó az elvégzett munka magyar nyelvű minimum 5 maximum 6 oldalas tartalmi összefoglalása. Az összefoglalás nyelve (magyar, vagy angol) a dolgozat nyelvével (magyar, vagy angol) egyezzen meg. Ennek irodalomjegyzékében csak az összefoglalásban szereplő irodalmakat kell jelölni. Fontos tudni, hogy az összefoglaló nem a szakdolgozatot, hanem az elvégzett munkát foglalja össze, ezért abban kerülni kell a szakdolgozatra vonatkozó utalásokat, ilyen és ehhez hasonló mondatok nem szerepelhetnek benne: "A szakdolgozatom 6 fejezetből áll." "A szakdolgozat második része irodalmi összefoglalás." " A szakdolgozatban feladatom volt az egyenirányítók vizsgálata." . Amennyiben szükséges a szakdolgozatot, mint forrást az irodalomjegyzékben kell felsorolni, szerzőként saját magát, a konzulenst és a tanszékvezetőt feltüntetni. ([5]     Á. Kiss, P. Szemes és G. Husi, Pneumatikus hajtások vizsgálata, Debrecen: Debreceni Egyetem, Műszaki Kar, Mechatronikai mérnök BSc szak, szakdolgozat, 2015.)

A Szakdolgozat és az összefoglalót elektronikus formában is  be kell adni CD-re írva. A CD-n a szakdolgozatnak és az összefoglalónak pdf-formátumban, ill. word-formátumban kell lennie