Kedves Látogatóink!
A Villamosmérnöki és Mechatronika Tanszék nevében köszöntöm Önöket oldalunkon és nagyra tartom érdeklődésüket a tanszék munkája iránt.
A mechatronika a gépészet, az elektronika, elektrotechnika, valamint a számítógépes irányítás egymás hatását erősítő (szinergikus) integrációja. A mechatronika szó eredetileg japán eredetű. Bár a Mechatronika szó egyértelműen japán alkotás, mégis az angol elnevezésből, a mechanika és elektronika fogalmakból ered: Mechanics, illetve Electronics rész-szavaiból származik a "Mechatronics" szó. A mechatronikát mind a termékekben, mind a gyártásban az egyre magasabb szintű automatizálás igénye hívta életre, ezért a mechatronika egyik legfontosabb első alkalmazási területe az automatizált elektromechanikus gyártógépekből kifejlődő robotika. Napjainkban a robotika is folyamatosan fejlődik és nem veszítette el a fontosságát és olyan fogalmak jelentek meg, mint az „internet dolgai” vagy „kíberfizikai rendszerek”, de külön kiemelendő a mechatronikának egy újnak tekinthető területe és ez az autonóm jármű.
A mechatronika klasszikus japán megközelítése inkább a villamosmérnöki és informatikai, illetve szabályozáselméleti alapokra épül és ez egészül ki a mechanikával (az intelligens gépek vázával), és így alakulnak ki mechatronikai eszközök és gépek. Napjainkban általános tendencia, hogy a drága precíziós mechanikát egyre összetettebb szoftverekkel, vagyis szabályozással és mesterséges intelligenciával helyettesítjük. Ezért a mechatronikát szokás az intelligens gépek tudományának is nevezni. ez a szemléletmód található meg a Tanszékünkön.
A mechatronika szó önálló életre kelt és az eredeti japán jelentésén messze túlmutató értelmet kapott és összeforrott az európai (leginkább német) gyökerekkel rendelkező finommechanikai és optikai hagyományokkal. Ahogy a finommechanikai és optikai eszközök egyre jobban kiegészültek szenzorokkal és elektronikával, úgy egyre jobban rájuk húzható a mechatronika definíció. A mechatronika európai ága alapvetően a gépészetből fejlődött ki és az elektronika itt jelzőként, mint egy új tulajdonság jelenik meg. A nemzetközi mechatronika bizottságokban, folyóiratokban és konferenciákon jól megfér egymás mellett a mechatronika autentikus japán ága, valamint finommechanika és optikából kinőtt német ága.
A mechatronika a hagyományos mérnöki tudományok egyik legfiatalabb és mindenképpen a legkomplexebb tudást igénylők egyike. Műveléséhez, kitartás állhatatosság és állandó fejlődni akarás szükséges a lexikális ismeretek mellett. A debreceni mechatronikai képzés bár két lépcsős - hiszen magyar és angol nyelven is képzünk alapképzésben és mesterképzésben mechatronikai mérnököket – mindenképpen egynek tekinthető, Az oktatásunk középpontjában a több tantárgyon átívelő és gyakorlati tudást igénylő házifeladatok állnak, a tisztán elméleti vizsgák sok esetben kiválthatók olyan feladatmegoldásokkal, ahol hallgatók bizonyítani tudják, hogy az elméletet a gyakorlatban s alkalmazni tudják. Úgy is alakítottuk ki tantervet, hogy egymásra épülő 11 szemeszteres képzéssel számoltunk. Úgy tartjuk, hogy magas szinten művelni a mechatronikai mérnök foglalkozást csak mester végzettséggel lehet, de természetesen az alapképzést elvégzőknek lehetőségük van egy alapdiplomával (BSc diplomával) emelt fővel befejezni a képzést és esetleg más mérnöki szakot választani a mesterképzésen. Visszafelé az út sokkal rögösebb, tapasztalataink szerint más főleg mérnöki alapképzésről érkezőknek rengeteg a bepótolni valójuk mire mesterré válnak.
A tanszék kutatási területe szerteágazó és több tekintetben interdiszciplináris. Elkezdve a klasszikus villamosgépek és hajtásoktól a drónokon és az ipari robotokon át a szociális robotokig, amelyek akár mesterséges társaknak tekinthetünk, és ezért úgy próbálunk kommunikálni velük, mint egy másik emberrel. gyakorlatilag minden olyan alap és alkalmazott kutatásba be tudunk kapcsolódni ahol rendszerszemléletű és folyamatorientált gondolkodásmód alapján, komplex megközelítéssel, integrátori szerepet kell betölteni.
Prof. Dr. habil. Husi Géza
tanszékvezető, dékán