MSc hallgatókra vonatkozó információk

Diplomaterv követelmények

  • Diplomatervezés I. tárgy felvételének követelménye: Digitális szervóhajtások című tárgy teljesítése
  • Diplomatervezés II. tárgy felvételének követelménye: Diplomatervezés I. című tárgy teljesítése

    Diplomatervezés I. tantárgy felvételének előkövetelménye, hogy a hallgató 2 lezárt félévben a  mintatanterv valamennyi 1. éves tantárgyát teljesítse. Diplomatervezés II. tantárgy felvételének előkövetelménye a Diplomatervezés I. tantárgy teljesítése. Indokolt esetben a Diplomatervezés I. és Diplomatervezés II. tantárgy egyidejűleg is felvehető tanszékvezetői engedéllyel, konzulensi javaslatra. Ebben az esetben a hallgatónak olyan teljesítményt kell az adott félévben bemutatnia ami arányos a 15 hét*24 óra/hét=360 óra munkával és ami alapján a témavezető a tantárgyat érdemjeggyel le tudja zárni. A tantárgy lezárásához a kritériumokat a témavezető határozza meg.

    A Diplomaterv

    A Diplomatervezés tantárgy keretében készítik el a hallgatók a diplomamunkájukat. A diplomaterv készülhet a hallgató által (a gyakorlati helyről, esetleg máshonnan) külső cégtől hozott témából, amit a tanszék jóváhagy és kiír, illetve készülhet a tanszék által kiírt témákból (Tanszéki szakdolgozati és diplomaterv témák), a hallgató választása szerint. A diplomaterv témája lehet már korábban - akár a Kiberfizikai projekt keretében - megkezdett munka folytatása (versenyeken, TDK-n bemutatott). A választott témát a diplomaterv témaválasztási lapon (Diplomaterv témaválasztási lap) kell bejelenteni a megadott időpontig. A lapot beadás előtt a külső konzulensnek és a témavezetőnek (belső konzulens) is alá kell írnia, a kidolgozandó feladatrészeket megneveznie. Kérjük, hogy a kitöltött, véglegesített témaválasztási lapot elektronikusan, word formátumban küldjék meg a kover.gabriella@eng.unideb.hu címre!

    A diplomaterv bármikor beadható és a kidolgozás alatt egy alkalommal módosítható (Szakdolgozat + Diplomaterv módosítási kérvény). Beadás után a hallgató jogosult a következő záróvizsgán részt venni, amennyiben megszerezte az előírt krediteket, teljesítette a kritériumtantárgyakat (gyakorlat, testnevelés). A záróvizsgára külön jelentkezni kell a tanulmányi osztályon, valamint a DE-MK-B épület 4-es irodában is.A Diplomaterv semmiképpen sem egy második szakdolgozat. A Diplomaterv annak bizonyítéka, hogy a jelölt az adott tudományterület (mechatronika) minden követelményét teljesítette és alkalmas a legmagasabb szintű mérnöki feladatok ellátására, Bsc-t végzett beosztott mérnökök irányítására vagy önálló tudományos kutatások elkezdésére. Ezért a Diplomaterv tartalmi követelményei is sokkal szigorúbbak. 

    Fontos szabály, hogy a korábban a hallgató által készített szakdolgozatból részeket átvenni, idézni tilos, de hivatkozni lehet rá. A hallgató által korábban bemutatott TDK dolgozatokból az átvétel és az idézés is megengedett a megfelelő hivatkozással, ha a TDK dolgozatot a szakdolgozatához nem használta fel. (A fogalmakat lásd a Diplomaterv felépítésénél az útmutatóra kattintva).

    Az e-learningbe feltöltött diplomaterv feltöltési határideje: 2024. május 06., 12.00

    A hallgatóknak 1 példányban kell leadni a diplomatervét a záróvizsga napján, Kövér Gabriellának a B épület, 1. em., 4. irodában! A diplomaterv kiíró lapot kérjük a  diplomaterv elejébe kell beköttetni.

    E-learning link: https://elearning.unideb.hu/course/view.php?id=3877#section-2

    A Mechatronika tanszék csak a szigorúan határidőre feltöltött diplomaterveket fogadja be, nincs lehetőség hosszabbításra!

    A diplomaterv titkosításához szükséges dokumentumok:

     

    2017 után kezdett hallgatókra vonatkozó információk:

    A záróvizsga a tantervben meghatározottak szerint három részből áll:

    1. Írásban kidolgozott feladatsor (rendelkezésre álló idő 3 óra) téma: Mechatronika elméletei és módszerei (A kérdéseket az alábbi témakörükből állítjuk össze: Térbeli mechanizmusok és dinamikus rendszerek, Elektronika, Beágyazott rendszerek, valamint a specializáció összes tantárgya.)

    2. A Diplomaterv témájához kapcsolódó ismeretanyagból feltett kérdésekre adott felkészülés után adott válasz. (A témákat a Diplomaterv beadása után jelöljük ki (3-5 téma).
    3. Írásban benyújtott Diplomatervvédése (prezentáció a Diplomatervről, Diplomatervvel kapcsolatos kérdésekre, észrevételekre adott válasz)

     

    ZÁRÓVIZSGA TÉMAKÖRÖK:

    Elektronikai szereléstechnlógia specializáció: 

    Kiberfizkai rendszerek specializáció

    Intelligens épületek és intelligens terek specializáció

    • TÉMAKÖRÖK - Intelligens épületek és Intelligens terek specializáció

    Járműmechatronikai szereléstechnológia specializáció 

     

    A PPT prezentáció elkészítéséhez kérjük, hogy a hivatalos Debreceni Egyetemi PPT formulát alkalmazzák:

    A hallgató a PPT előadást és az esetleges videót fel kell töltse az e-learning rendszerbe legkésőbb 2023. december 04., 23:59.  Megjegyzés: e-learning rendszerbe feltölthető állomány maximális mérete 20 MB. Előadás: max 20 MB, videó: max. 20 MB.

     

    Oklevél számítás

    Az oklevél minősítésébe az alábbi képlet alapján számítandó:
    Oklevél minősítése = 0,5×ZV+0,5×D
    ZV: A záróvizsga részeire adott érdemjegy átlaga (az írásbeli jegy(A) + a 4 témakörre (B1,B2,B3,B4) kapott érdemjegy/5, azaz A+B1+B2+B3+B4/5)
    D: A Diplomaterv kapott érdemjegy.
    A kiszámított átlageredmény alapján az oklevelet a következőképpen minősítjük:
    kiváló 4,81 – 5,00, jeles 4,51 – 4,80, jó 3,51 – 4,50, közepes 2,51 – 3,50, megfelelt 2,00 – 2,50
    Kitüntetéses oklevél: Kitüntetéses oklevelet kap az a hallgató, aki a záróvizsga minden tárgyából jeles eredményt ért el,
    Diplomaterv és az összes többi vizsgájának és gyakorlati jegyének átlaga legalább 4,00, továbbá osztályzatai között
    közepesnél rosszabb nincs.

     

    2017 előtt kezdett hallgatókra vonatkozó információk:

    A záróvizsga a tantervben meghatározottak szerint két részből áll:

    I. rész: Szóbeli és írásbeli vizsga három tantárgycsoportból:

    • 1. Mechatronika tantárgycsoport: Mérés és modellezés, Mechanikai rendszerek dinamikája tantárgy témakörei
    • 2. Elektrotechnika- Elektronika tantárgycsoport: Digitális szervóhajtások, Válogatott fejezetek az elektrotechnikából tantárgy témakörei
    • 3. Épületmechatronikai specializáció tantárgycsoport: Épületfelügyelet és biztonságtechnika, Épületmechatronikai rendszerek tervezése tantárgy témakörei

      Záróvizsga témakörök

      Minta feladatsor 1

      Minta feladatsor 2

      II. rész: A diplomaterv megvédése (prezentáció a diplomatervről, majd kérdésekre, észrevételekre, a diplomaterv témájához kapcsolódó ismeretanyagból feltett kérdésekre adott válasz)

      A diplomaterv tárgyának bemutatásakor a prezentációt kell olyan filmekkel fényképekkel ellátni, amelyről egyértelműen bizonyítható, hogy az elvégzett munka saját.

      Oklevél számítás

      A záróvizsga eredménye 3 részből tevődik össze: Mechatronika tantárgycsoport (A) Elektrotechnika-Elektronika tantárgycsoport: (B) Épületmechatronikai specializáció tantárgycsoport (C) Diplomavédés, szóbeli vizsga alapján (D) A záróvizsga eredményének (ZV) kiszámítási módja. ZV= [(A+B+C)/3 + D] /2

      A kiszámított átlageredmény alapján az oklevelet a következőképpen minősítjük: kiváló 4,81 – 5,00, jeles 4,51 – 4,80, jó 3,51 – 4,50, közepes 2,51 – 3,50, megfelelt 2,00 – 2,50

       

      Az írásbeli záróvizsgára minden záróvizsgázó hallgatónak kötelező számológépet hoznia magával!

      Az írásbeli és szóbeli záróvizsga követelményeit, a számon kérendő témakörök tematikáját, a tanszék legkésőbb a szorgalmi időszak utolsó hetében teszi közzé.

      A vizsga akkor kezdhető meg, ha a diplomaterv a bíráló(k) egyértelmű véleménye alapján záróvizsgára bocsátható. A két rész külön napon is tartható, de az első résznek mindenképpen meg kell előznie a második részt.

      Legutóbbi frissítés: 2024. 03. 13. 15:29